הספר שלי

 

 

 

ספר

 

 

 

 

ספר זה הוא חלק ממאמץ  לשימור המלאכות המסורתיות של הארץ .

הוא נכתב עבור אלו שמתעניינים\ות בקליעה, וכן עבור אלו שמתעניינים\ות במסורות הקדומות של ארץ ישראל ובמסורות הפלסטיניות.

מטרתו העיקרית היא לתעד באופן מפורט ככל האפשר את שיטות הקליעה המסורתיות שהיו נהוגות בארץ, אשר עדיין הצלחתי ללמוד מיד ראשונה. הספר מסתמך על מחקר שדה, שנערך בשתים עשרה השנים האחרונות, וכלל פגישות, שיחות, ולימוד מעשי מקולעות וקולעים מסורתיים בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית. ההתייחסות היא  לשיטות קליעה של סלים ושל מחצלות שנקלעו מחומרים מקומיים זמינים, וכן פרקים על הקליעה התימנית והאתיופית. 

 

הקליעה המסורתית בארץ מעולם לא תועדה בספרות, ושילוב הטכניקות והחומרים הנוהג בקליעה היום עלול לבלבל. קליעת סלים כתחביב וכאפיק יצירה אומנותי נעשית מוכרת ונפוצה יותר בשנים האחרונות  בארץ כמו ברחבי העולם, אך בארץ אין היא נשענת  על המסורות שהיו קיימות כאן מקדמת דנא, אלא על שילוב של שיטות עבודה ממקומות שונים, עם חומרים מקומיים – מסורתיים וחדשים.  במצב זה לא רק שהשיטות המסורתיות נעלמות, אלא שחלק גדול מן הקולעים והקולעות, ובודאי שכלל הציבור אפילו אינו מודע לכך שהתקיימו(!) כלומר – הן גם נעלמות בפועל וגם נעלמות מן התודעה.

 

הספר נועד לשפוך אור על המסורות שנעלמו או כמעט נעלמו, ולעודד את החייאתן. הוא כולל התייחסות עיונית, המתארת את ההקשרים המקומיים, החומריים והתרבותיים של המלאכה. לא רק הקליעה עצמה אלא גם איסוף החומר, העונה המתאימה, התפקידים היעודיים של כל סל, השמות המיוחדים של הסלים השונים ושל המחצלות השונות, וכן פתגמים או מנהגים הקשורים בהם.

 

הספר מחולק לפרקים על פי סוגי הקליעה השונים. כל פרק כולל גם תיאור טכני מפורט, המאפשר  לקולעים ולקולעות ללמוד ממנו. התיאורים מלווים בצילומים להמחשה.  לשיטות הקליעה בקש חיטה, בעלעלי תמר ובסנסנים מצורפות הנחיות מצויירות ומצולמות המלמדות את אופן העבודה מתחילתה שלב אחרי שלב, ומתאימות גם לחסרי ולחסרות נסיון.

ככל הידוע לי אין ספרים אחרים המלמדים שיטות אלו.

בכל פרק מוזכר\ת המורה ממנו\ה למדתי את שיטת הקליעה עם כמה מילים על הרקע שלו\ה,  וסיפור המפגש שלי איתו\ה.

 

הספר הוא בן 400 עמודים, ויש בו 670 תמונות ! ממש אנציקלופדיה של הקליעה בארץ! הוא נכתב בעברית לציבור הקוראים הישראלי, ויש בו כדי להאיר צדדים בתרבות הפלסטינית, שאינם מוכרים ליהודים, והולכים ונשכחים גם בקרב הערבים.

 

מחיר הספר – 180 ש"ח, כולל משלוח בדואר רגיל. (על אחריות המזמינ/ה )

או בתוספת 15 ש"ח למשלוח בדואר רשום.

כמו כן תהיינה נקודות איסוף בירושלים, תל אביב, פרדס חנה,  וטבעון 

לקנייה אפשר להפקיד את הכסף לחשבון שלי

בנק הדואר סניף 001 חשבון 7144871

אפשר גם בביט – 0506962403

אבל חשוב מאד לכתוב לי אחר כך מייל (בבקשה לא ווטסאפ!) עם כתובת מדוייקת למשלוח ומס. טלפון.

המייל שלי – yonitcrystal@gmail.com

ואפשר גם דרך הקישור הבא, בתשלום בכרטיס אשראי דרך פייפאל: https://www.yonitcrystal.com/my-book