ללמוד מהמקור – סדנאות עם בעלי ובעלות מלאכה

 

 

 

 

סדנאות ייחודיות אלו יזמתי כדי לאפשר לתלמידי, לתלמידותי ולאנשים נוספים להתנסות בחוויה המרתקת של מפגש ולימוד מיד ראשונה – מאותם נשים ואנשים שהיו ועודם המורות והמורים שלי.

א\נשים שזוכרים את הזמנים בהם הידיים ולא החנות סיפקו את מרבית צרכי הקיום שלנו. אלו, שגם הידיים שלהם זוכרות… אלו א\נשים שאפשר לכנות את חלקם "מוזיאון חי". הם שומרים על מיומנויות שרובן נזנחו מכבר.

 

פאיזה מראה לי איך להכין שיער עיזים לטוויה

 

מעבר ללימוד הטכניקה, יש בסדנאות הללו הזדמנות למפגש עם תרבות אחרת על רבדיה השונים.

אלו אינם ביקורים חטופים אלא ישיבה. למידה תוך שהות, והבנה דרך הידיים ודרך הגוף.

הסדנאות נערכות בסביבתן הטבעית. אם אפשר בבית של המורה המארח\ת אותנו, ואם אינה\ו דובר\ת עברית – בשפת אמו\ה, עם תרגום.

 

סדנה לאריגה בנול קרקע אצל חג'ה אמנה בעוג'א

 

סדנא לקליעה אתיופית עם גטה

לאוכל המקומי יש מקום חשוב, ובסדנאות הכוללות אוכל הבקשה היא שהאוכל יהיה אופייני לאותה עדה. פעמים רבות, כשהדבר אפשרי, האוכל מבושל על ידי בנות משפחה או שכנות בקהילה, וכך הן גם מעורבות בסדנא וגם זוכות לפרנסה. (לשומרי\ות כשרות הסדנאות מוצעות ללא אוכל, או אוכל חלקי בתיאום מיוחד.)

בשעות החפשיות מעבודה יש מקום למפגשים – מתוכננים או אקראיים עם בני\בנות המקום.

מספר המשתתפים\ות מוגבל מאד כדי לאפשר יחס אישי, הכרות ולימוד רציני.

סדנאות אלו הן בעיני גולת הכותרת של שימור מלאכות מסורתיות שהולכות ונעלמות מן העולם.

המשתתפים\ות בהן חוו חוויה חזקה ובלתי נשכחת של מפגש תרבותי משמעותי.

 

 

 

סדנא לבנית שומרה עם אבו ח'אלד. אזור ירושלים

 

הסדנאות עם בעלי\ות מלאכה מוצעות לקבוצות קטנות (בהתאם לסדנא) ולעיתים אני מפרסמת תאריך בו ניתן להרשם גם כיחידים\ות. להרשמה לרשימת התפוצה לחצו כאן או הרשמו בדף הבית ב"רשימת  התפוצה"

הסדנאות המוצעות כאן כולן עברו את מבחן הניסיון בהצלחה מרובה. פרט להן ערכנו סדנאות מיוחדות נוספות כמו קליעה אתיופית, קליעה תימנית, סדנא לבניית טאבון (הדבר האמיתי), סדנא לבניית שומרה, סדנא להכנת שמיכות מצמר כבשים, וסיור התנסות בחביצת זבדה ובקציר חיטה. כמו כן יצאנו לירדן לסדנא עם נפח מסורתי המכין שבריות. על חלק מסדנאות אלו אפשר לחזור בשמחה, בתיאום עם הקבוצה המעוניינת.

תוכלו למצוא אותן בדף "בתיאום מיוחד", או להתייעץ איתי אם יש לכם רעיון אחר. יש בכוונתי להרחיב את ההיצע. אני פתוחה גם לבקשות של קבוצות המעוניינות בסדנאות מיוחדות שעדיין לא נוסו.

 

הערה חשובה: חלק גדול מהתשלום לסדנאות אלו מועבר לבעלות או לבעלי המלאכה המבוגרים\ות. מספר המשתתפים\ות בסדנא מוגבל, ולכל משתתפ\ת יש משמעות. ביטולים בסדנאות אלו הם עניין רגיש במיוחד, 

כיוון שלפני הסדנא אני מתחייבת בפני בעל\ת המלאכה על מספר המשתתפים\ות , כלומר – ביטול אינו פוגע רק בהכנסה שלנו אלא גם באמינות שלי בפני בעל\ת המלאכה.

לכן, גם אם אינני מבקשת תשלום מראש עבור הסדנא, ההרשמה לסדנאות הללו כרוכה בהבנה ובהסכמה כי ביטול שנעשה שבועיים עד שבוע ימים לפני הסדנא יהיה כרוך בתשלום של חצי ממחירה, וביטול לאחר מכן , או ביטול הגורם לכך שמספר המשתתפים\ות יורד אל מתחת למינימום הדרוש לקיום הסדנא יהיה כרוך בתשלום הסכום המלא.

אם המבטל\ת  ת\ימצא מחליפ\ה – לא יהיה צורך בתשלום זה. 

כמו כן, על בסיס מקום פנוי ולפנים משורת הדין, אם לא הצלחת להשתתף בסדנא מסיבה שממש לא תלויה בך, ושילמת מחיר מלא,

תוכל/י להשתתף ללא תשלום נוסף או בתשלום סמלי  בסדנא הבאה.