חדשון אוגוסט 2020 –

 

אמנות – לא מה שחשבתי.  או אולי כן?
מאיפה להתחיל? האמת היא שעוד לא בישלתי ועיכלתי את זה. אבל כרגע אני מציגה בשתי תערוכות של אמנות. ואני בכלל משמרת מלאכות מסורתיות…אבל לא רק. כבר מזמן אני משחקת אותה סוג של אמנית, למרות שאף פעם לא למדתי אמנות. פשוט – אני לא יכולה שלא ליצור, והיצירה שלי לא יכולה להיות רק מסורתית. זה חזק ממני, הצורך הזה, להביע את עצמי בכלים שאני מכירה – של קליעה ואריגה, אבל בדרכים חדשות, דרכים שלי, ולא של מסורת כלשהי.
כדי להתקבל לתערוכות אמנות שמכבדות את עצמן בדרך כלל צריך לענות על קולות קוראים, וצריך לכתוב כלמיני דברים על איך העבודה שלי מתאימה לקול הקורא, ולפעמים זה קצת, תסלחו לי, להמציא או לעוות, ואם לא הייתי חוששת שהחדשון הזה עשוי להיקרא על ידי כאלה שממש יכולים/ות להיעלב הייתי אומרת עוד מילה…  (יכול להיות שאם הייתי מבינה בזה משהו ולומדת אמנות בצורה מסודרת, ויודעת באמת להבין את כל המילים האלו בקולות הקוראים לא הייתי חושבת על זה כך). אז בשבילי זה בדרך כלל לנחש ולהמר, אבל אני מודה שאני גם  נהנית מזה. זה סוג של אתגר – לשחק במגרש לא מוכר, להמציא שמות לעבודות, וקצת להתחפש…
אבל מה שרציתי לכתוב עליו זו ההפתעה שלי מעד כמה שהאמנות יכולה לגעת

 

 

 

בתמונה אני יושבת ליד העבודה שלי, ומסבירה למבקרות/ים בתערוכה למה באמת היתה כוונת המשוררת…

השבוע הייתי סוף סוף בביאנלה במוזיאון הארץ בתל אביב. אני מסוג אלו שכשהן כבר מבקרות בתערוכה הן קוראות כל מה שכתוב על העבודות. אז כמה וכמה שעות לא הספיקו לי כדי לראות את כל התערוכה העשירה הזאת. וגם לקרוא את מה שכתוב ממש לא מספיק לי, הייתי ממש רוצה לדבר עם האמניות והאמנים בעצמם/ן ולהבין למה הם באמת התכוונו. כי המילים האלו, שמתארות במונחים ליריים משהו את שדות היצירה והכוונות שמאחוריה בדרך כלל נשארות מרחפות מסביב לי, אבל אני לא מצליחה להבין, וגם – הרבה פעמים לא בטוחה שזו באמת היתה הכוונה של האמנ/ית. ולפעמים אני גם חושדת שבכלל אין כוונה מודעת. לפחות כך זה אצלי. קודם אני עושה, ואחר כך אני חושבת.

אבל מה שאני רוצה להגיד, זה שהתערוכה ממש ריגשה אותי. שיש שם עבודות שממש גרמו לעיניים שלי להיות לחות. עבודות יד עושות לי את זה הרבה. ההתמסרות האינסופית, היכולת להשקיע, ביצועים מושלמים, רעיונות מקוריים להדהים – כל אלו נוגעים בי באופן שלא תמיד אני יכולה להסביר.

וזה מוזר, וגם נעים, כמובן, להיות בצד השני – לראות איך העבודות שלי נוגעות בא/נשים. לפעמים בדרכים שבכלל לא הייתי חושבת עליהן. כי איכשהו האמנות עושה את זה לשני הכיוונים – היא משפיעה על מי שיוצר/ת אותה, וגם על מי שצופה בה. התערוכה שאני מציגה בגלריה בגן שמואל היא הרבה יותר צנועה. הגלריה עצמה הרבה יותר צנועה. למעשה המבנה היה בכלל הרפת הראשונה של הקיבוץ… האוצרת, אורית קוליקובסקי עשתה עבודת הצבה אסתתית מאד, וכתבה את מה שהיה לה להגיד במילים פשוטות ומובנות, על מתחל של דקל טבעות שנתתי לה – מה שממש התאים לי ולתערוכה. למרות שיש הגבלות קורונה, מספר המבקרים/ות מפתיע אותי, ויותר מזה – ההתרגשות שחלק לא מבוטל מהם/ן מביעים/ות. יש כאלו שהעבודות שלי ממש נוגעות בהם/ן עמוק, וזה נורא משמח. זה נותן מימד אחר לחשיפה שלהן לעיני הציבור. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

גם לשיח הגלריה הגיעו הרבה משתתפים/ות. יותר ממה שחשבתי. השיחה התנהלה בחוץ בשל מגבלות הקורונה, והיתה מרתקת ממש. יותר מאשר על אמנות, היא נסבה על המשמעויות של שימור מלאכות מסורתיות, גם בהקשר של השימוש האמנותי במלאכות יד. (ומי שמכיר/ה אותי יודע/ת שאני בנחרצות קובעת שזה לא שימור)… השאלות ששאלו אותי היו חדות וטובות, והרגשתי שיש היום יותר ויותר א/נשים שחושבים/ות ונותנים/ות דעתם/ן על העניינים הללו. משמח. 

 

התערוכה תהיה פתוחה עד ה-29 לאוגוסט. ב-25 באוגוסט בשעה 16 יתקיים סיור איתי בגלריה, ולאחריו סדנא קצרה לקליעת קמע קציר מדגם ה"מושט". נסיים בסביבות 18:00.  ההרשמה אצל אורית: 54-497-3857

 

 

תמונות נוספות מהתערוכה אפשר לראות כאן https://www.facebook.com/yonitcrystal/media_set?set=a.1565261153641360&type=3

 

כל העבודות בתערוכה מוצעות למכירה, וכל מה שלא יימכר, בתוספת דברים רבים שנשארו באוהל אצלי ולא זכו להגיע לתערוכה, יעברו  לאביחיל, ליד נתניה, ובסוף השבוע של ה 11-12 בספטמבר תתקיים מכירת חצר, אצל הקדרית דבי גליקמן שעושה כלי קרמיקה יפהפיים בשריפה מיוחדת. פרטים  יבואו. 

 

רוצות/ים ללמוד לקלוע יותר קמעות קציר? לשמוע על המנהג יותר לעומק,
ולעשות במו ידיכם/ן מתנות לראש השנה?
ב-24 באוגוסט תתקיים בפרדס חנה סדנא בת 3-4 שעות  לקליעת שלושה קמעות קציר.

הפרטים כאן: http://https://www.old-crafts.co.il/Nt

 

 

 

 

ובספטמבר נפתחות שלוש תוכניות שנתיות. ההרשמה בעיצומה.

 

 

סיירת קליעה – ליקוט צמחים וקליעה בטבע. תוכנית ייחודית מאד של סופי שבוע.

 

מתאים במיוחד לכאלה שיש להם/ן נסיון כלשהו בקליעה, אבל אפשרי לגמרי גם לחסרי/ות כל נסיון.

המפגש הראשון יהיה מפגש לרכישת מיומנות בסיסית, לאלו שאין להם/ן נסיון קודם

 

בהיותו מפגש בסיסי, אפשר להגיע למפגש הראשון בלבד, ללא קשר להרשמה לסיירת כולה. 

 

 

 

 

הפרטים כאן : https://www.old-crafts.co.il/14p

 

 

רוב מלאכות  – קורס שיש בו המון דברים. גם וגם וגם. מתאים למי שרוצה ללמוד הכל, וגם לבעלי/ות רוח יצירתית, שירצו לשלב בין מלאכות שונות.  

 

בקורס השנה הקורונה קטעה לנו את הרצף, ולא הספקתי את כל מה שרציתי להעביר.

אמנם גם כך המשתתפות הספיקו המון –  הן ניקו, סירקו, טוו וצבעו צמר, קלעו מחצלות וליבדו בהן לבד לאהיל, קלעו אהיל וסל מקיסוסית שליקטנו,

בישלו עלי לוף לארוחת צהריים, קלעו שני סלים קטנים  – אחד מסוף והשני מעלי לולב, ותיק אחד גדול בטכניקה אתיופית. וגם כיסוי לבקבוק מסוף, ורצועה באריגה בנול מותניים שהן הכינו לעצמן.

הספקים… אני מקווה שבשנה הבאה נספיק עוד יותר…

 

 

 

קורס קליעה מתמשך  – שלוש שעות בכל יום ראשון בערב. מתאים לבעלי/ות ולחסרי/ות נסיון גם יחד.

 

נלמד יסודות, וגם מעבר להם – נשכלל טכניקות ונלמד לעצב מוצרים רבים ושונים.

 


 

 

הפרטים כאן: https://www.old-crafts.co.il/w6

 

.

איך לעקוב אחרי הפרסום?
אני נוכחת שלפעמים קל ומהיר יותר לפרסם דברים דרך הפייסבוק, במיוחד בזמנים אלו, בהם דברים משתנים מהר כל כך ויש הנחיות והגבלות חדשות לבקרים. לכן אני מציעה למי שרוצה לעקוב אחרי גם משם. דף הפייסבוק העסקי שלי נקרא שימור מלאכות מסורתיות, כמו האתר, ובו אני מפרסמת רק דברים שקשורים למלאכות, ובדרך כלל למלאכות מסורתיות. מוזמנים/ות לעשות לו לייק ולעקוב, ואז אולי תראו את הפרסומים שבו. הנה הקישור: https://www.facebook.com/yonit.traditionalcrafts/יש גם קבוצה שנקראת מלאכות מסורתיות, וכרגע ניתן להצטרף אליה ללא אישורי מנהלות ודברים כאלה.
הקישור אליה הוא
https://www.facebook.com/groups/243671289151141/requests/
 הדף הפרטי שלי נקרא יונית קריסטל בעברית, וזה המקום הראשון בו אני מפרסמת כל דבר כמעט. אני חושבת שהוא מקום מרתק.  אבל אזהרה – אני מפרסמת בו כלמיני דברים כולל פוסטים פוליטיים, ואת הדעות שלי, ושירים, וסתם דברים שמצאו חן בעיני וגם דברים שלא מצאו חן בעיני אבל רציתי לקרוא… (כי אני בהחלט קוראת גם דברים שאני לא מסכימה איתם).
והמתנה המרגשת? שמרתי את זה לסוף…
שמרתי את זה לסוף, למרות שההתרגשות היא זו שבכלל גרמה לי להתחיל לכתוב את החדשון הזה.
בימים רגילים אני ממעטת להגיע לתל אביב, ועל אחת כמה וכמה בימי קורונה. אבל אם כבר הגעתי…
זכיתי לאסוף משהו ממש מיוחד וכתבתי על כך כאן: https://www.old-crafts.co.il/1tR אני בכוונה לא שמה תמונה, כדי לשמור את הסקרנות.
קבוצות קטנות, משפחות וזוגות מוזמנים/ות להגיע לסדנאות פרטיות. המחירים סבירים, וההנאה רבה.

 

ואם פספסתם/ן בחדשונים הקודמים – 
אני משאירה כאן את הקישור לסרטון המוצלח למדי שעשו עלי בכלכליסט. מקווה שתהנו. 
כדי לצפות עליכם/ן להקיש על התמונה, וזה אמור להוביל אתכם/ן ליו-טיוב…
אשמח כמובן לשיתופים של הסרטון, ובכל מקרה אשמח לתגובות, אפשר במייל yonitcrystal@gmail.com

בברכת קיץ שפוי, 

יונית

כתיבת תגובה