קליעה מדור לדור – על מסורות הקליעה בארץ 

 

 

ספר

 

 

 

ספר זה הוא חלק ממאמץ  לשימור המלאכות המסורתיות של הארץ .

הוא נכתב עבור אלו שמתעניינים\ות בקליעה, וכן עבור אלו שמתעניינים\ות במסורות הקדומות של ארץ ישראל ובמסורות הפלסטיניות.

מטרתו העיקרית היא לתעד באופן מפורט ככל האפשר את שיטות הקליעה המסורתיות שהיו נהוגות בארץ, אשר עדיין הצלחתי ללמוד מיד ראשונה.

הספר מסתמך על מחקר שדה, שנערך בשתים עשרה השנים האחרונות, וכלל פגישות, שיחות, ולימוד מעשי מקולעות וקולעים מסורתיים בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית.

ההתייחסות היא  לשיטות קליעה של סלים ושל מחצלות שנקלעו מחומרים מקומיים זמינים, וכן פרקים על הקליעה התימנית והאתיופית. 

 

הקליעה הפלסטינית המסורתית  לא תועדה בספרות, ושילוב הטכניקות והחומרים הנוהג בקליעה היום בישראל עלול לבלבל, כיוון שקליעת סלים כתחביב וכאפיק יצירה אומנותי נעשית מוכרת ונפוצה יותר בארץ בשנים האחרונות.   אבל הקליעה הזו איננה נשענת  על המסורות שהיו קיימות כאן מקדמת דנא,

אלא על שילוב של שיטות עבודה ממקומות שונים, עם חומרים מקומיים – מסורתיים וחדשים.  במצב זה לא רק שהשיטות המסורתיות נעלמות,

אלא שחלק גדול מן הקולעים והקולעות, ובודאי שכלל הציבור אפילו אינו מודע לכך שהתקיימו(!) כלומר – הן גם נעלמות בפועל וגם נעלמות מן התודעה.

 

הספר נועד לשפוך אור על המסורות שנעלמו או כמעט נעלמו, ולעודד את החייאתן. הוא מדגיש מאד את הצד התרבותי. כלומר – יש בו תיאורים 

לא רק של הקליעה עצמה אלא גם של איסוף החומר, העונה המתאימה, התפקידים היעודיים של כל סל, השמות המיוחדים של הסלים השונים ושל המחצלות השונות, וכן פתגמים או מנהגים הקשורים בהם.

 

הספר מחולק לפרקים על פי סוגי הקליעה השונים. כל פרק כולל התייחסות עיונית, המתארת את ההקשרים המקומיים, החומריים והתרבותיים של המלאכה וגם תיאור טכני מפורט, המאפשר לימוד פעיל. התיאורים מלווים בצילומים להמחשה.  

לשיטות הקליעה בקש חיטה, בעלעלי תמר ובסנסנים מצורפות הנחיות מצויירות ומצולמות המלמדות את אופן העבודה מתחילתה שלב אחרי שלב, ומתאימות גם לחסרי ולחסרות נסיון.

ככל הידוע לי אין ספרים אחרים המלמדים שיטות אלו.

בכל פרק מוזכר\ת המורה ממנו\ה למדתי את שיטת הקליעה עם כמה מילים על הרקע שלו\ה,  וסיפור המפגש שלי איתו\ה.

 

הספר הוא בן 400 עמודים, ויש בו 670 תמונות ! ממש אנציקלופדיה של הקליעה בארץ! 

הוא נכתב בעברית לציבור הקוראים הישראלי, ויש בו כדי להאיר צדדים בתרבות הפלסטינית, שאינם מוכרים ליהודים, והולכים ונשכחים גם בקרב הערבים.

 

מחיר הספר – 180 ש"ח.  יש נקודות חלוקה בתל אביב, ירושלים , טבעון, לפיד, פרדס חנה, עומר, אבן יהודה וקיבוץ להבות הבשן.  משלוח בדואר רשום, בתוספת 15 ש"ח .

לקנייה  שלחו לי הודעה למייל  yonitcrystal@gmail.com ואחזור אליכם עם פרטי החשבון /ביט  להעברה,

תודה!